Ana Modül

Ana Modül, yeni teknolojilere göre sürekli yenilenen ve geliştirilen esnek bir yapıya sahiptir. Aribot, Praticad'in önceki sürümlerinin koyduğu çıtayı daha da yukarıya taşıyor. Diğer yazılımlardan farklı olarak Aribot'un 64 bit ve çok çekirdekli yapısı ile çok büyük projelere imza atın. Pratik ve fonksiyonel kullanım araçlarıyla zaman kazanın.

Yenilikler

Dosya yapısı

Dosya yapısı

Desteklenen dosya türleri arasına 2015 ve öncesi DWG ve DXF dosya formatları eklendi. NCZ formatının okuma ve yazma işlemi on kat hızlandırıldı. Yazılımın dosya okuma ve yazma kapasitesini artıran ACD formatı geliştirildi. Aribot ile ACD uzantılı çalışmalarınızın önizlemesini dosya açma ekranında yapabilirsiniz.


Tabaka yöneticisi

Tabaka yöneticisi

Aribot ile istediğiniz kadar tabaka oluşturabilir ve klasörler yardımıyla düzenli bir proje oluşturabilirsiniz. Filtreleme ile isteğiniz tabakaları kolayca seçip, çoklu değişimleri aynı anda yapabilirsiniz. Tabakalara 255 karaktere kadar isimlendirme yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz her bir tabaka için ayrı şeffaflık değeri girebilirsiniz.


Otomatik yakalama

Genel Ayarlar penceresinde yapılacak tercihlere göre, otomatik yakalama yeteneği ile obje uç noktalarını, obje üzerini, kesim noktalarını, dik noktaları ve orta noktaları kolaylıkla yakalayabilir ve böylece zaman kazanabilirsiniz.


Sürükle&Bırak

Tüm objeleri seçerken veya objeler seçiliyken obje üzerinde farenin sol tuşunu bırakıncaya kadar sürekleyebilirsiniz. Bu sırada klavyenin A ve D tuşları ile sürüklenen objeleri döndürebilir, W ve S tuşları ile yeniden boyutlandırabilirsiniz.


Dinamik tarama oluşturma

Dinamik tarama yapısı ile objeleri seçin ve tarayın. İçindekileri çıkar gibi işlemlerle uğraşmayın. Taramayı oluşturduktan sonra objeleri değiştirmeniz gerekirse tarama kendini otomatik olarak günceller.

Hazırladığınız taramaları seçerek büyültme oranını değiştirebilir, farklı ölçekli haritalar için tekrar tarama yapmak zorunda kalmazsınız.

Üretim araçlarında bulunan "Tarama Tipi Oluştur" aracı ile kendi tarama tiplerinizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz


Serbest seçim aracı

Serbest seçim aracı ile her zaman dikdörtgen şeklinde seçimler yapmak zorunda değilsiniz. Aribot, fareyi saat yönünde hareket ettirerek çizdiğiniz serbest şekillerin içinde kalan objeleri, fareyi saat yönünün tersi yönde hareket ettirerek çizdiğiniz serbest şekillerin dışında kalan objeleri seçer.


Çok satırlı yazı aracı

Yeni yazı aracı ile çok satırlı yazılar oluşturun. Bir metin editöründe olduğu gibi yazıların yazı tipini seçin, stilini değiştirin ya da hizalayın. Seçtiğiniz yazının etrafında beliren çerçevenin köşelerini kullanarak yazıyı kaydırabilir, döndürebilir ve yeniden boyutlandırabilirsiniz. Başka metin editörlerinde oluşturduğunuz yazıları kopyala&yapıştır yapmak mümkün.


Saydamlaştırma

Tüm objelerin sahip olduğu saydamlık niteliği ile objelerini saydamlığını ayarlayıp öne çıkması gereken objeleri net bir şekilde görebilirsiniz. Yazıcıdan çıktı alırken de saydamlık özelliğini kullanıp görselliği yüksek sonuçlar elde edebilirsiniz.


Online haritalar

Online harita servislerini altlık olarak çalışma alanınıza getirin. Uydu görüntülerini kullanarak çizim yapın ya da çizimlerinizi kontrol edin. Dahası, bu servisleri kullanarak noktalarınızın kot(Z) değerlerini elde edin.


Çıktı hazırlama

Çıktı alma sırasında oluşturduğunuz çizpen objelerinin sahip olduğu sayfa numarası ile istediğiniz sayfa aralığında çıktılar alın. Çıktınızı isterseniz yazıcıya doğrudan gönderin ya da PDF veya TIFF formatında bilgisayarınıza kaydedin.


Özellikler

 • Bellek(RAM) sınırı yok!
 • Çok çekirdekli yapı
 • Proje sayısı sınırı yok!
 • İstediğiniz kadar tabaka açın
 • Tüm objeleri şeffaflaştırabilme
 • Çoklu seçme ve düzenleme
 • Geliştirilmiş otomatik yakalama
 • Ekranla sınırlı olmayan fare hareketi
 • Yerleşik elektronik tablo kullanımı
 • Tüm objelerde etiketleme desteği
 • Ekranla sınırlı olmayan fare hareketi
 • Adlandırmalarda 10 karakterle sınırlı kalmayın!